Десятками років науковці намагаються вирішити проблему виродження картоплі на Півдні України і не тільки, застосовуючи найрізноманітніші прийоми у технологіях вирощування, виведення нових сортів, зміщення строків посадки (літня посадка), і хоч частково вдається вливати на ці негативні процеси, але в загальному ситуація залишається вкрай поганою. На мій погляд з сучасним розвитком науки проблему виродження картоплі від впливу високих температур можна вирішити дуже просто і швидко – за допомогою генної інженерії, яка в руках людини може бути занадто шкідливою, або навпаки — дуже корисною – як відкриття з розщеплення атома. Все залежить від того, з якими властивостями беруться гени з одних організмів і з”єднуються з іншими, і чи корисні ці організми для людини, чи шкідливі. А тепер давайте розберемося, при чому тут якась верблюжа колючка, яка росте в сухій спекотній пустелі. Я разом з Борівським Анатолієм Францовичем, який в Інституті картоплярства НААН України очолює інноваційний напрямок наукової діяльності, намагаємося переконати картоплярів-науковців у нагальній необхідності переглянути і змінити акценти як у технології вирощування картоплі, так і у створенні нових сортів картоплі, які відповідали би новим кліматичним змінам (посуха та перегрівання грунту), що склалися в Україні і світі у зв”зку з глобальним потеплінням. Технологія, яку я презентую, передбачає утворення потужної та заглибленої кореневої системи, що дозволяє рослині картоплі забезпечувати себе вологою і поживними речовинами у найспекотніші посушливі періоди, та сприяє значному пониженню температури рослини, що дає можливість для беззупинного формування картоплин до повного їх дозрівання. Але, якщо ця технологія спроможна допомогти рослині картоплі заглибитися до 1.5 — 2 метри, то верблюжа колючка здатна закладати свою кореневу систему на глибину 15-20 метрів — у десять разів більше.
На Півдні України виродження в основному відбувається під впливом високих температур і тому заглиблена коренева система дозволяє разом з вологою і поживними речовинами перерозподіляти по всій рослині холодну температуру з нижніх шарів грунту. Саме властивості кореневої системи верблюжої колючки, якщо генетики це зможуть здійснити, закріпивши хоч частково у кореневій системі картоплі, дозволять раз і назавжди подолати проблему виродження картоплі від впливу високих температур, забезпечити рослину вологою і необхідними елементами живлення і врази збільшити врожайність “другого хліба”завдяки перерозподілу (кондиціонуванню) холодної температури заглибленої кореневої системи по відношенню до надземної перегрітої частини — по усій рослині. Крім того, потужна, заглиблена, розгалужена коренева система нової картоплі залишатиме в грунті величезну кількість коріння, яке в свою чергу перетвориться за допомогою мікроорганізмів в органічні кислоти – живлення для інших культур в сівозміні. Це також дозволить селекціонерам на основі потужного кореня створювати сорти з високим грубим стеблом і добре розвиненою листовою масою, за допомогою якої накопичуватиметься сонячна енергія, вуглеводні, крохмаль в картоплинах. Потужна стеблова і листова масса закриватиме грунт і картоплини від сонячного перегрівання, пригнічуватиме ріст бур”янів.
Її квітки, як метелики, розвиваються прямо на колючках – відразу по 3-5-8 рожево-червоних квіточок, схожих своєю формою на квітки гороху або бобів. І це зрозуміло: верблюжа колючка – родичка всім бобовим, вона з їх сімейства. До осені з стручків рослина видає урожай насіння. А ще колючка може пригостити солодкою «манною» – виділяється з листочків цукристий сік застигає крупинками, схожими на манну крупу. З одного кущика при бажанні можна зібрати до 2-4 г такого частування. Смачний і ароматний лікувальний мед з квіток верблюжої колючки. Хороша не тільки для бджіл і верблюда верблюжа колючка, фото якої розміщено в статті. Застосування рослині знайшли і люди: для лікування багатьох захворювань використовуються листя з колючим стеблом, квіти, плоди і навіть дерев’янистий стовбур разом з коренем. Настій і відвар подрібненого стебел і листочків колючки використовують як желче- і сечогінний засіб. Речовини, що містяться у відварі рослини, виявляються згубними для таких небезпечних мікробів і бактерій, як стрептококи і стафілококи, паличка дезинтерійних. Антисептичні властивості рослини пустелі використовуються в лікуванні шкірних гнійничкових уражень, екзем, загноїлися ран і виразок у вигляді обмивань, компресів. Полощуть його відваром горло при ангінах, при стоматитах полощуть ротову порожнину. Цілющими можуть бути ванночки і промивання при геморої. Допомагають відвари колючки верблюжої при колітах, виразковій хворобі шлунка, різних захворюваннях печінки, при дизентерії. «Манну» дають при нестримному сухому кашлі і як жарознижуюче, потогінний засіб у випадках застуди. Дітям «манну» дають як легке проносне.
З усього видно, що верблюжа колючка надзвичайно корисна і тому нова картопля з її генами може перетворитися на дуже корисний продукт з лікувальними властивостями. Ми ще не усвідомлюємо тих перспектив, які відкриваються перед картоплярством і рослинництвом взагалі, реалізуючи цей проект. Справа в тому, якщо наші вчені генетики створять новий вид картоплі, здатної заглиблювати і розгалужувати кореневу систему хоча б на 5-7 метрів, то це відкриття стане переломним моментом у рослинництві, та дозвилить виріщувати проблеми вирощення овочів у найспекотніших, посушливих умовах, якісного екологічного продовольчого забезпечення. Чому це так важливо? Десятки, сотні, тисячі, мільйони років на землі росли найрізноманітніші рослини, які крім дерев не досягали таких глибоких глибин як верблюжа колючка. Наші городи, поля, лани вже давно виснажені у верхньому шарі грунту – півтора- двометровій глибині. Величезні запаси найрізноманітніших корисних органічних кислот і мінеральних солей, які з опадами і поливами залягали на глибинах, що завжди були недосяжними для сучасних культурних і диких рослин — стануть справжнім скарбом для нових видів рослин з заглибленою кореневою системою. Кожна створена нова рослина з кореневою системою як у верблюжої колючки, може перетворитися на аптечку корисних ліків, бо запаси багатої, різноманітної поживи і вологи на тій глибині безмежні.
Картопляр сорто-дослідник Анатолій Резнік
тел. 0982085800
ел. адр: reznik.a@i.ua