БОРОТЬБА З БУР”ЯНАМИ
Одна з основних особливостей бур”янів — це їх здатність до розмножування. Вони не тільки є конкурентами картоплі за світло, вологу і поживні речовини, але є на жаль резервуючим чинником різного роду інфекції і захворювань, яких є дуже багато і перелічувати їх немає сенсу.
Засмічені бур”яном ділянки погано провітрюються, внаслідок чого погіршується мікроклімат і створюються сприятливі умови для розвитку фітофторозу. Вони ускладнюють збирання врожаю, негативно впливають на тованний вигляд картоплин, які виростають дрібнимиі деформованими. Підземні гострі пагони пирію врощуючись в молоді картоплини механічно їх пошкоджують, позбавляючи їх товарного вигляду і якості. При вирощуванні картоплі існує два критичні періоди максимального розвитку бур”янів.
Перше інтенсивне забур”янення починається (з 5 до 12 тижнів) з моменту висаджування картоплі і продовжується до змикання рядів стебел. Занадто широкі міжряддя в цей період практично не затінюються стеблами і це дозволяє швидкорослим бур”янам захоплювати цю територію пригнічуючи всходи картоплі.
Другий період інтенсивного забур”янення виникає з початком відмирання стебел або їх видалення, де грунт оголяється і бур”яни отримують достатню кількість світла і починають активно розвиваютися, та завдяки скороченю дня, що стимулює рослини до активного росту і утворення насіння. Багато насіння бур”янів попадає в грунт у зв”язку з засміченням перегною під час його неправильного зберігання. Досліженнями підтверджено, що в 1 кг перегною чи компосту знаходиться до 1200 життєздатних насінин бур”янів. Покриваючи чорною плівкою органічні рештки можна досягти утворення високої температури, при якій насіння втрачає своюжиттєдіяльність. Наприклад при температурі +40 С насіння гине через місяць, при +43 — через 3 тижні, при +45 — за 2 тижні, а при +50 — за 1 тиждень.
Завдяки внесенню органічних азотних добрив (карбомід/мочивина – 400 кг на г) забезпечується інтенсивний розвиток стебел картоплі, що дозволяє досягти їх скорішого змикання в рядках і міжряддях і таким чином приглушити ріст бур”нів. Механічне довсходове багаторазове загорння ледь помітних всходів , формування гребеня забезпечує часткове знищення бур”янів та підтримку необхідних фізичних властивостей грунту. На сильно забур”янених ділянках лише механічного обробутку грунту недостатньо, якщо не застосовувати мульчування грунту подрібненою соломою, або іншими рештками рослин після останнього підгартання. Особливу увагу потрібно звернути на поширену повсюдно обробку гербіцидами, яка застосовується до всходів картоплі та у фазі бутонізації, коли ще є можливість проходити і проїжжати по міжряддях і обробляти всходи бур”янів. Саме у цій фазі механічне втручання у грунт може знищити значну частину найдрібніших корінців у верхньому шарі грунту, які переплелися у міжряддях і рослини вже будуть працювати на своє відновлення, а не на накопичення врожаю. Серед переваг застосування гербіцидів: зниження трудоємкості, швидкість обробітку, відсутність ризику пошкодження кореневої системи, не знижується вологість грунту. Недоліки: екологічні проблеми, наявність в грунті і картоплинах хімічних препаратів чи їх останків, ризик ураження рослин у зв”язку з дворазовим обробленням, підвищена чутливість окремих сортів картоплі до окремих гербіцидів навіть при дотриманні норм дозування.
При використанні гербіцидів потрібно притримуватися слідуючих правил:
гребені повинні добре осісти;
картоплини мають бути заглиблені;
грунт повинен бути достатньо вологий, щоб гербіцид міг проявити свою дію;
у гербіцид потрібно додавати азотні добрива (150 г карбоміду на 10 л розчину), щоб він краще проникав у бур”яни.
Потрібно також враховувати механічний склад грунту. На важких грунтах с достатнім вмістом гумосу дозволяється застосовувати максимальну дозу. На грунтах середнього механічного складу з вмістом гумосу до 2% можна давати середню дозу гербіциду, а на легких грунтах меньше 1% гумосу – вносити на 25% нижче середніх доз.
Температура повітря також впливає на дію грунтових гербіцидів. Якщо у теплих регіонах є ефективними більш низькі норми витрат, то у регіонах з прохолодним кліматом для досягнення такої ж дії на бур”яни норми підвищені.
Атепер конкретніше про гербіциди та норми. Не пізніше чим через три дні після садіння картоплі проти однорічних дводольних і злакових бур”янів є ефективним внесення Рейсера 2-3 л/га, а до всходів — Гезагарда 2-3,5 л/га, а також Зенкору або Лазуриту 0,7-1,5 кг/га. Можливе внесення Зенкору в два терміни 0,5-1 кг/га до всходів і 0,3 кг/га по знову зійшовшим бур”янам після формування гребенів при висоті стебел картоплі 5 см.
Однолітні злакові бур”яни у фазі 3-5 листочків знищують Фюзиладом форте в розрахунку 0,75-1 л/га, а багаторічні злакові при висоті 10-15 см — 1,5-2 л/га незалежно від фази розвитку картоплі (зазвичай до змикання стебел). Також після утворення гребенів, проти однорічних і багаторічних злакових та деяких дводольних застосовують Тітус 50 г/га в суміші з любим прилипачем (200 мл/га). Внесення можна розділити на два етапи: після утворення гребенів — 30г/га і 20г/га при появі нових бур”янів з прилипачем 200 мл/га.
Для більш ефективної дії Тітус можна застосовувати разом з Зенкором (Тітус — 50 г/га, Зенкор — 300 г/га, + 200 г/га Тренд, або інший прилипач. Цю суміш застосовують при висоті картоплі не більше 5 см. Завжди залишайте невелику необроблену ділянку для порівняння та визначення оптимальних концентрацій на відповідному грунті. Гербіциди мають вноситися рівномірно без передозування. Вони не повинні потрапляти на сусідні ділянки з чуттєвими до гербіцидів культурними рослинами. Також потрібно дотримуватися термінів переривів у поливі — не менше п”яти діб, особливо в південних регіонах, бо при достатньому зволоженні в кореневу систему картоплі проникає багато діючих речовин гербіцидів, що може призвести до їх загибелі або значного пошкодження. При швидкості вітру віще 5 км/год обробляти ділянки неможна. Норма витрат води для приготування робочих сумішей від 200 до 400 л/га. Застосовувати гербіциди непотрібно, якщо посадки картоплі зазнали пошкоджень від морозів, ослабли від хвороб, пошкоджені шкідниками, при незначній заглибленості картоплин. Крі того потрібно враховувати, що окремі сорти дуже чутливі до гербіцидів: у рослин спостерігаються затримки в рості, розвитку, аномальності листя, стебел та картоплин. Позакореневе підживлення листя приблизно через п”ять днів після обробки гербіцидом дозволяє зменшити негативну його негативну дію на врожайність і якість картоплин. На полях з сильними розвинутими багаторічними бур”янами, які мають потужну кореневу систему та переплетіння відростків ще восени, після збирання попередника, необхідно внести один з гербіцидів сплошної дії (Раундап, Глифос, Отаман, Ураган, Буран і інші) в рекомендованих дозах. Восени у багаторічних бур”янів виникає відтік поживних речовин з листя до коренів, внаслідок чого результат їх ураження високий.
Застосовуючи такі препарати потрібно враховувати слідуюче: так як ці гербіциди діють через листову поверхню, то бур”яни мають активно вегетувати (пирій має мати 3-5 листочки з висотою 10-15 см); оптимальна температура для обробки +15-25 С (при нижчих температурах знижуеться ефективність препаратів); опади, які випали на протязі 4-8 годин можуть знизити ефективність обробки; повна загибель бур”янів настає на протязі 14-21 дня після обробки; оптимальні витрати робочої рідини 100-200 л/га; оптимальна норма препаратів проти пирія 3-4 л/га, осоту 5-6 л/га;
Економічний поріг шкідливості в посадках картоплі становить 10-13 шт./м кв, економічний поріг у потребі проведення захисних дій 17-22 шт./м кв. Шкідлива дія одного бур”яна на 1 м кв становить 0,26 ц/га. Затрати на застосування гербіцидів окупаються прибавкою врожаю картплі 2,8-3,5 ц/га.
Найкращим екологічним методом боротьби з бур”янами є їх механічне видалення та вкривання ділянки п”яти сантиметровим шаром подрібненої світлої соломи чи іншими органічними рештками.
Застереження – у насінництві гербіциди вироджують посадковий матеріал.
Додаткова інформація на моєму сайті: www.kartoshka.biz.ua
Картопляр сорто-дослідник Анатолій Резнік
ел. адреса: reznik.a@i.ua
тел. 098 20 858 00