Почну з того, що наше мальовниче місто Волочиськ – перлина Хмельниччини, розташоване над велетенським підземним озером з великим запасом артезіанської води, а під верхнім шаром грунту залягають насичені підшкурні води, що часто затоплюють підвали та погреби. І уявіть собі, що більше шести десятків років на території нашого міста розташовується хімічна військова частина і вся ця гидота роками, десятиліттями просочувалась у грунт, а навкруг цієї бомби сповільненої дії розташовані підприємства ВАТ «Мотор Січ», Хлібзавод, Сирзавод, Консервний у яких свої свердловини, що забезпечують питною водою ці підприємства, та й колодязі приватного сектора. А тепер статистика – Волочиськ і Нетищен займають перші місця у Хмельницькій області по захворюванню людей на онко- і серцево-судинні захворювання. Думаю, відповідь, чому така сумна статистика – лежить на поверхні, а точніше, у забрудненому грунті хімічної частини. Сказавши за місцеву екологічну проблему яка є локальною і вирішити її можна дуже швидко, провівши дезактивацію цієї території і ліквідувавши цю військову частину, яка не має права знаходитися у такому місті, я зобов’язаний застерегти людей і від другої ще більш небезпечнішої біди, яка охопила усю нашу країну. Що ж це за біда така, про яку ніхто нічого не каже.
Не кажуть, бо комусь це дуже вигідно. Ви подивіться, скільки навколо відкривається аптек і які черги у кожній з них, що не вистачає продавців. А чому? А Ви запитайте себе, що ви споживаєте? Крім того, що ми п’ємо забруднену воду, дихаємо забрудненим повітрям, то до всього того ми ще їмо другий хліб – картоплю, яка наповнена ядами. Я як картопляр сорто-дослідник з 20 річним стажем глибоко і досконало вивчив біологічні особливості рослини картоплі і стверджую, що інсектициди (яди), які здатні розчинятися і попадати у кореневу систему картоплі і в стебло, якими ми обробляємо картоплини перед посадкою від кореневих шкідників (личинки хруща, совки, дротяника, медведки, колорадського жука) таким же чином потрапляють і в картоплини, які ми потім споживаємо. Як це відбувається? При обробленій картоплині яд потрапляє у вічка з яких виростають стебла. Якщо вносили розчинний яд у грунт в рядок, то коренева система картоплі також вбирає у себе ці яди, які потрапляють у стебло. А тепер увага! Виробники цих ядів стверджують, що яди у них особливі і ні яким чином не потрапляють у бульби, а лише в стебло. Це брехня, яка забирає у нас здоров’я і життя, а їм дає мільярдні прибутки! Кожен фахівець-картопляр знає, що картоплина це стебло. Потрібно усім знати таку біологічну особливість картоплі, що у фазі бутонізації (з’явлення світових бутонів) у землі з’являються також стебла, але вже підземні, яких називають столонами. По цих підземних пагонах так само , як і у надземних розходяться ці розчинні яди , а так як підземні пагони як губка здатні в собі накопичувати поживні речовини, вуглеводні (крохмаль), нітрати і все, що потрапляє в рослину у період вегетації, то яди там потраплять у першу чергу. Який же вихід? Як нам усім боротися з цими проклятущими кореневими шкідниками, які починаючи з фази з’явлення всходів занурюються в стебла, підгризають коріння, шукаючи там поживу для себе і ту вологу, якої потребує кожний живий організм, пошкоджуючи значну частину майбутнього врожаю. Згодом ці шкідники особливо в посушливий спекотний період беруться до молодих картоплин, які перетворюють у непридатний товарний стан. Ці личинки живуть у грунті 3 – 4 роки і лише тоді перетворюються на метеликів, хрущів, жучків вилітають з грунту для розмноження.
На сьогоднішній день з’явився досить надійний і безпечний препарат «РЕГЕНТ СИПУЧИЙ», який не розчиняється у воді, і відповідно не потрапляє у рослину, зате він створює несприятливий фон для кореневих шкідників на протязі місяця і вони від його дії гинуть, навіть медведка. Внесення проводиться спеціальними сошниками, які вмонтовані в саджалки або простим сівничком безпосередньо під час посадки картоплі в рівчаки у свіжу землю, чи після посадки у борозди. Норма висіву дрібно-гранульваного Регенту – 500-600 г на 10 соток (третя дирка в сівничку від найменшої). При застосуванні РЕГЕНТУ СИПУЧОГО , який є нерозчинний і не входить врослину ще невідома його негативна дія на корисні мікроорганізми і хробаки.
Другим сучасним екологічно чистим новим біопрепаратом є ЕНТОЦИД (стара назва Метаризин), який розроблений українським центром сучасних біотехнологій в м. Вінниці, фірма “ЕНЗИМ-АГРО”. Це грибок, який роз”їдає оболонку кореневих шкідників, що мають панцерну складову у своїй будові: медведка, дротяники, личинки травневого жука (хруща), короладський жук, золотиста картопляна нематода, трипса та ін. Кропити ним потрібно ділянку безпосередньо перед весняною культивацією, щоб перемішати ці спори з грунтом. Цей препарат є екологічно чистим, має сертифікат органічного землеробства і при його застосуванні картоплини формуються здоровими і непошкодженими, а в грунті забезпечується повноцінний розвиток і діяльність хробаків та мікроорганізмів.
Активну дієву основу препарату складають міцелій та спори кількох рас ентомопатогенних грибів.
Спори гриба в ґрунті, при попаданні на тіло шкідника, протягом 10-12 годин проростають і уражують жирову тканину, кишковий тракт, паралізують нервову систему, м’язову тканину та органи дихання. В результаті шкідник гине і стає джерелом розвитку для самого гриба та іншої мікрофлори ґрунту. Повна загибель наступає через 40-120 годин в залежності від віку личинки або імаго.
Особливості використання:
- «Ентоцид» вносять в ґрунт будь-яким доступним способом: методом змішування з добривами, в розчині з поливною водою, обприскуванням ґрунту.
- Застосовувати препарат рекомендується восени або навесні, особливо в період випадання проливних дощів. Після внесення препарату ґрунт обробляється відповідно до технології: оранка, культивація, дискування, підгортання. Найбільш ефективно вносити препарат у вологий ґрунт перед його обробкою.
- При висаджуванні розсади або саджанців, замочують кореневу систему в розчині препарату, або вносять його із поливною водою.
- Щорічне застосування препарату «Ентоцид» сприяє істотному зниженню кількості ґрунтових шкідників.
Сумісність: препарат сумісний з біопрепаратами, регуляторами росту, інсектицидами та добривами. Не сумісний з фунгіцидами та фумігантами.
Дозування препарату:
Норма витрати препарату «Ентоцид» становить 10 л/га. Норма робочого розчину від 200 л/га.
Для замочування розсади – 10,0-20,0 г/10 л води, від 2-х годин.
Заходи безпеки:
Безпечний для людей, тварин, дощових черв’яків, а тому застосування препарату не потребує особливих заходів безпеки.
Правила зберігання препарату:
Зберігати препарат «Ентоцид» слід у сухому, прохолодному приміщенні при температурі від 5°С до +20°С, окремо від харчових продуктів та ліків, в місцях недоступних для дітей і тварин. Зберігання робочого розчину більше 3-х годин не допускається.
Термін придатності: 6 міс.
PS. Для інформації: Одна моя знайома пані Алла вирощує картоплю на ділянці з привезеним дефекатом з відстійників колишнього Волочиського цукрового заводу. У цих відстійниках осідав грунт з помитого буряка і якась частина гашеного вапна, що використовувалося для кристацізації цукру. Вона стверджує, що у неї на ділянці жодного дротяника, а от личинки хруща є. Тобто, якщо дротяник не полюбляє грунти з вмістом вапна, то тоді внесення попелу, у якому вміст вапна є високим, дозволить побороти цьго паразита і одночасно наповнити грунт потрібними корисними мікро- та макроелементами.
Додаткова інформація на моєму сайті: www.kartoshka.biz.ua
Картопляр сорто-дослідник Анатолій Резнік
ел. адреса: reznik.a@i.ua
тел. 098 20 858 00