ЧОМУ ЗАГНИВАЄ КАРТОПЛЯ?
Крім спадкових та набутих хвороб, які постійно супроводжують рослину як фактор необхідного природного відбору, причиною загнивання нового не зібраного врожаю картоплі є його задихання через ущільнення грунту або через перезволоження. Підвищення вологості більше 90% викликає загнивання, удушення і загибель бульб картоплі. При довготривалому перезволоженні найбільші витрати спостерігаються при t грунту вище +25. Від задухи більше потерпають ранні і середньоранні сорти.
Чому більше загнивають ранні і середньоранні сорти? Все дуже просто. По перше ранні сорти менш стійкі до впливу на них хвороб. Рання картопля називається ранньою, бо достигає набагато скоріше середньостиглих і пізніх сортів, але викопуємо ми її часто з запізненням через серпневу спеку, яка перегріває грунт і при викопуванні в цей період картоплини
стають м”якими, часто запікаються від довгої дії сонячного проміння і під час зберігання загнивають. Тому люди чекають дошів, коли температура спаде і картоплини остигнуть та наповняться вологою. Саме це здавалось би потрібне затягування зі збором врожаю призводить до того, що серпневі і вересневі рясні дощі крім ущільнення і перезволоження грунту викликають активну діяльність і розмноження різних ефективних і негативних мікроорганізмів, хвороб, вірусів у верхньому вологому шарі груту, де під їх дією розкладається і загниває вже сухе бадилля, коріння, столони. У тій частині, де столон з”єднується з картоплиною починається розвиватися пуповинна гниль, бо саме у цьому місці картоплина найменш захищена, через яке до останнього у нею потрапляли поживні речовини.
Хоч дощі в однаковій мірі ущільнили грунт по всій площі картоплі, але ранні сорти сформували свої картоплини набагато раніше і відповідно після рясних опадів грунт над ними був постійно ущільнений і кисень не попадав в достатній мірі на відміну від середньостиглих і пізніх сортів, які росли і продовжували накопичувати вуглеводні в картоплинах і роздавлювати грунт, у якому від росту картоплин утворювалися тріщини і кисень надходив в кореневу систему рослин та безпосередньо до самих картоплин.
Які ж процеси відбувається з картоплиною, коли вона задихається від нестачі кисню?
– У неї на шкірці відкриваються маленькі канальця (сечовики), через які з грунту в картоплину потрапляє інфекція, хвороби, віруси і відбувається її захворювання і загнивання. Інфекція також потрапляє в рослину через дію кореневих щкідників, які відчуваючи наближення осені, реагуючи на скорочення тривалості дня починають активно накопичувати запаси енергії для зимівлі, пошкоджуючи значну частину врожаю.
Одною з причин загнивання картоплі є вирощування її без застосування в сівозміні попередників-санітарів, найкражчим серед яких є жито. Крім того потрібно вирошувати стійкі сорти до хвороб. І навіть, якщо є санітар-попередник і стійкі сорти, але погодні умови сприяють розвитку грибкових хвороб, таких як фітофтороз, то єдиним засобом боротьби від захворювання є оброблення зеленої маси відповідними фунгіцидами.
Що ж потрібно робити, щоб врожай зібрати здоровим та якісним?
Рекомендується завчасно, при початковому 10% -му відмиранні бадилля скосити та зібрати його з ділянки і через декілька днів, як тільки шкірка на картоплинах перестане злазити — викопати картоплю. Я особисто не скошую картоплиння, а застосовую обробку листя кальцинованою содою у пропорції 150 г/10 л. води (можна поєднувати з труткою від короладського жука). Рослина тоді стає лужною і грибки її не уражують. Якщо спека – не дозволяти лежати викопаній картоплині під відкритими променями сонця більше години, а зразу збирати у сітки і ховати в піднавіс чи комору, хай остигне, або хоча б накрити сітки якоюсь веретою чи брезентом від палючого Сонця. Не можна картоплю зберігати у мішках, які не дозволяють її повноцінно дихати, бо наслідки захворювання і загнивання такі ж самі, як і при удушенні від ущільнення грунту. Ні в якому разі не можна заносити щойно викопану теплу картоплю зразу в погреб, бо від перепаду температури картоплини покриються вологою, а волога — це сприятливе середовище для розмноження та поширення хвороб, які могли з грунтом триматися на картоплі, або залишитися у сховищі з попереднього сезону.
Додаткова інформація на моєму сайті: www.kartoshka.biz.ua
Картопляр сорто-дослідник Анатолій Резнік
ел. адреса: reznik.a@i.ua
тел. 098 20 858 00